סיבות לאסטמה

Posted on Updated on

סיבות למחלת האסטמה

אסטמה נגרמת על ידי שילוב של אינטראקציות סביבתיות וגנטיות. גורמים אלה משפיעים על חומרת האסטמה והיענותה לטיפול. יש הטוענים כי העלייה בשיעור של מחלת האסתמה הינו תוצאה של אפיגנטיקה שינוי (גורמים תורשתיים אחרים מאלה הקשורות לרצף ה- DNA) וסביבת חיים משתנה.

סביבה וחיידקים הקשורים לאסתמה

גורמים סביבתיים רבים קשורים להתפתחות האסתמה והחרפתה לרבות אלרגנים, זיהום אוויר, וכימיקלים סביבתיים אחרים.

עישון במהלך הריון ולאחר הלידה קשורה לסיכון גבוה יותר של סימפטומים כמו אסטמה.

איכות האוויר נמוכה  גורמים, כגון: רמות זיהום אוויר עקב תחבורה ומפעלים או רמת אוזון גבוה, קשורים התפתחות האסתמה וחומרת אסתמה הגדלה.


חשיפה לתרכובות אורגניות נדיפות מקורה עשוי להיות הטריגר לאסטמה. חשיפת פורמלדהיד, למשל, יש קשר חיובי.

כמו כן, פתלטים בסוגים מסוימים של PVC קשורים עם אסתמה בילדים ובמבוגרים.

יש קשר בין השימוה בפרצטמול (אקמול) לאסטמה.

אסתמה הקשרה לחשיפה לאלרגנים. אלרגנים מקורם הנפוץ כולל קרדית אבק הבית, תיקנים, קשקשים של בעלי חיים, ועובש. המאמצים להפחית את קרדית אבק כבר מצאו כיעילים מאוד.

נגיפיים מסוימים זיהומים בדרכי הנשימה, כגון: וירוס syncytial נשימה וורוסים בגורמים להתקררויות (rhinovirus),  עלולים להגביר את הסיכון להתפתחות אסתמה בילדים צעירים. זיהומים מסוימים אחרים, לעומת זאת, עשוי להקטין את הסיכון.

אסטמה והשערת ההיגיינה

השערת ההיגיינה מנסה להסביר את העלייה בשיעור של מחלת האסתמה ברחבי העולם כתוצאה ישירה ומכוונת של חשיפה מופחתת, בילדות, לחיידקים ווירוסים שאינם פתוגניים. הוצע כי החשיפה המופחתת לחיידקים ו וירוסים נובע, בחלקו, לניקיון מוגבר וירידה בגודל משפחה בחברות מודרניות.

חשיפה לרעלן פנימי חיידקים בילדות מוקדמת עשויים למנוע ההתפתחות של אסטמה, אך חשיפה בגיל מבוגר יותר עלולה לעורר אסתמה. ראיות התומכות השערת ההיגיינה כוללת שיעורים נמוכים יותר של אסטמה בחוות ובמשקי בית עם חיות מחמד.

אנטיביוטיקה והתפתחות אסטמה

שימוש באנטיביוטיקה בתחילת החיים נקשר להתפתחות מחלת אסתמה. כמו כן, תינוקות שנולדו באמצעות ניתוח קיסרי ישנו קשר בסיכון מוגבר (מוערך בכ- 20-80%) לאסטמה – זה סיכון מוגבר מיוחס לחוסר קולוניזציה בריאה חיידקים שזה עתה נולד היה נרכש ממעבר בתעלת הלידה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s